Anal Fistülün Güvenli Cerrahi Tedavisi

Anal Fistül Hastalığı

  Anal apselerin kornik halidirler. Anüsün içinden başlayan ve anüs çevresindeki deriye açılan bir ya da birden çok kanal söz konusudur. Genellikle iltihaplı bir akıntı mevcuttur. Bu akıntı iç çamaşırını kirletir ve kötü kokar. Fistüllerin bir kısmı apse boşaltılması sonrası gelişirken bir kısmında ise hasta bir apse geçirdiğinin farkında olmayabilir. Bu apse kendiliğinden bir delik açarak boşalmış sonra da fistül haline dönmüş olabilir.

Fistülün tek tedavisi ameliyattır. Ancak fistül ameliyatları belirli oranlarda dışkı ve gaz tutamama riskini de beraberlerinde getirirler. Bu nedenle  birçok ameliyat tekniği tanımlanmıştır.

   


           Önemli olan nokta fistül cerrahisinin bu konuda deneyimli bir cerrah tarafından sürdürülmesi ve hastanın özelliklerine uygun yöntemin seçilmesidir.

          Günümüzde gelişmiş teknolojinin ürünü olan Lazer  yöntemi ile çok sayıda başarılı ameliyatı yapmaktayız.

          Lazer ile ameliyat sonrası ağrı,kanama gibi problemler olmamakta ve hastalarımız hemen normal hayata dönebilmektedir.

Op.Dr.Bilgehan Çağdaş Sonbahar obezite nin cerrahi tedavisinde, tüp mide ameliyatı ve mide balonu ile zayıflama konusunda oldukça tecrübelidir, aynı zamanda reflü hastalığının cerrahi tedavisinde tecrübe sahibidir, ameliyatlarını Ankara'da yapmaktadır.                                                                                       

                                                                                                                   YASAL UYARI

Bu site, genel cerrahi uzmanlık alanını ilgilendiren konularda, sağlıkçı olmayanlara yönelik genel bilgilendirme amacı taşıyan özet metinler içerir.Yazılar,tıbbi terimlerin kullanımından özellikle kaçınılarak mümkün olduğunca anlaşılır gündelik bir dille kaleme alınmıştır.Eğitim materyali olarak kullanımı önerilmez.Sitede yer alan metinler, tıbbi tanı ve tedavi niteliği taşımaz.Bilgilendirme metinlerine dayanılarak yapılacak uygulamalardan site sorumlu tutulamaz.Her hakkı saklıdır.