Hemoroid Tedavisinde Cerrahi ve Ameliyatsız Yöntemler

Lazer ile Hemoroid Ameliyatı

Çağımız teknolojisiyle hemoroid ameliyatlarının büyük bir kısmını lazer ile yapmaktayız, işlem genel anestezi altında yapılmaktadır ve 15dk sürmektedir, aynı gün hasta evine yollanmaktadır, işlem sonrası ağrı neredeyse yok denecek kadar az olmaktadır.

Hemoroidal Hastalık

İç ve dış hemoroid damar yumağındaki belirginleşmeye göre iki ana çeşidi olmakla birlikte çoğunlukla iç hemoroidlerin belirginleşerek makatın dışına sarkması şeklinde görülür. Birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü derece olarak sınıflandırılan hemoroidler ıkınınca makat dışına sarkan ve kendiliğinden içeri giderse ikinci, elle itince içeri gidene üç, elle itilmesine rağmen gitmeyen hemoroidlere dördüncü derece olarak tanımlanır. 

Hemoroidler kansere dönüşmez. Ancak hemoroide bağlı rahatsızlıklar bu bölgede görülen kanser rahatsızlığı ile benzerlik gösterdiğinden bu şikayetlere sahip olan kişilerin rektal tuşe(elle muayene) veya anoskopi ve rektoskopi gibi ışıklı aletlerle muayene ile tanının aydınlatılması gerekir.

Hemoroid belirtileri:

-Makatta agri, kasinti, akinti 
-Makattan kan gelmesi 
-Tuvalet sonrasi ele gelen sislik 
-Tuvalet sırasında agrı ile birlikte olan kanama daha çok çatlaklara baglı olmakla birlikte dış hemoroidlere baglı olarakta olusabilir.

Ayrıca iç hemoroidlerin komplike olması (içinde kan pıhtılasması) sonrası da olusabilir. Hemoroid hastalığının sikayetleri ile bu bölgenin kanserleri benzerlik gösterdiginden genel cerrahi veya gastroenteroloji uzmanına muayene olmadan ilaç kullanılmamalıdır.
 
Mahremiyet endişesiyle doktora gitmekten çekinen ve yakın çevrelerine danışarak ilaç kullanma durumunda hayati öneme haiz hastalıkların tanı ve tedavisinde gecikmeler yasanmaktadır.

Tanı makat bölgesinin gözle, eğer agrılı durumu yoksa parmakla muayenesi ve anoskopi veya rektosigmoidoskopi denilen ışıklı aletlerle inceleme sonucunda konulur.

Hemoroid Tedavisinde Uyguladığım Teknikler:

  • Skleroterapi (iğne ile kurutma)

  • Band Ligasyonu (bant ile boğma)

  • Hemoroidektomi (Hemoroidleri tamamen çıkartma)

  • Stapler Hemoroidektomi

  • Lazer ile Hemoroidektomi

Op.Dr.Bilgehan Çağdaş Sonbahar obezite nin cerrahi tedavisinde, tüp mide ameliyatı ve mide balonu ile zayıflama konusunda oldukça tecrübelidir, aynı zamanda reflü hastalığının cerrahi tedavisinde tecrübe sahibidir, ameliyatlarını Ankara'da yapmaktadır.                                                                                       

                                                                                                                   YASAL UYARI

Bu site, genel cerrahi uzmanlık alanını ilgilendiren konularda, sağlıkçı olmayanlara yönelik genel bilgilendirme amacı taşıyan özet metinler içerir.Yazılar,tıbbi terimlerin kullanımından özellikle kaçınılarak mümkün olduğunca anlaşılır gündelik bir dille kaleme alınmıştır.Eğitim materyali olarak kullanımı önerilmez.Sitede yer alan metinler, tıbbi tanı ve tedavi niteliği taşımaz.Bilgilendirme metinlerine dayanılarak yapılacak uygulamalardan site sorumlu tutulamaz.Her hakkı saklıdır.