Hemen Arayın

0507 677 57 06

Tepe Prime İş Merkezi C-Blok No:48

Çankaya/ANKARA

MİKRO SİNÜSEKTOMİ


Mikro Sinüsektomi

Micro sinüsektomide; micro kelimesi işlemin küçüklüğünü, sinüsektomi ise kıl yumağının (sinüs) çıkarılmasını ifade etmektedir. Normal ameliyatlarda cilt 12-30 cm kesilirken, micro sinüsektomide 1-2 cm cilt kesisi yeterli olmaktadır. Bu sayede ciltte görünür yara ve dikiş izi kalmaz. Bu yöntem uygun vakalarda yapıldığında çok başarılı olmaktadır.

Micro Sinüsektomi Yönteminin Üstünlükleri

Kıl dönmesi hastalığında uygulanan tedavi yöntemleri arasında en üstün ve başarılı sonuçları sağlayan Micro Sinüsektomi yönteminin diğer tedavi ve ameliyat yöntemlerinden üstünlü yanları aşağıda sıralanmaktadır.

Micro sinüsektomi tekniğinin üstünlükleri

1. Tekrar ihtimali klasik ameliyatlarda % 7-40 arasında görülürken micro sinüsektomide % 3-5 civarıdır.

2. İş gücü kaybı klasik ameliyatlarda 2-4 hafta, micro sinüsektomide 1-2 saattir.

3. Ameliyatta 15 gün istirahat önerilirken micro sinüsektomide aynı gün işe dönülebilir

4. Ameliyatlarda 12-30 cm iz kalırken, bu iz micro sinüsektomide görünmeyecek kadar ( 1-2 cm ) küçüktür.

5. Hastalığın tekrarlaması halinde normal ameliyatlarda gereken 2.ameliyat daha zor yapılıp daha çok iş gücü kaybına sebep olur. Ancak micro sinüsektomide aynı kolaylıkla 2.seans yapılabilir.

6. Mikro siünüsektomi sonrası tekrarlayan durumda normal ameliyat yapılabilirken normal ameliyatlardan sonra tekrar halinde micro sinüsektomi genellikle yapılamamaktadır.

7. Geniş yaralanma sebebiyle ameliyat sonrası % 10-15 oranında görülebilen iltihaplanma, dar alanda çalışıldığı için micro sinüsektomide % 1-2 civarındadır.

8. Diğer yöntemlerde ameliyat sonrası ağrı 3 gün şiddetli olarak, bazen 15 güne kadar sürererken bu ağrı micro sinüsektomide ağrı kesici almayı gerektirmeyecek düzeyde olur.

9. Ameliyat sonrası geniş yara alanında oluşacak kirli kanı emmesi için vakum aleti (dren) takılırken micro sinüsektomide dren kullanılmaz.

10. Narkozla yapılan ameliyattan sonra bir gün hastanede yatmak gerekirken, micro sinüsektomiden birkaç saat sonra hasta normal hayatına dönebilir.

11. Normal ameliyat sonrası 10-15 gün banyo yasaklanırken Micro sinüsektomi tedavisinden 48 saat sonra banyo yapılabilir, 1 hafta sonra havuza veya denize girilebilir.