Obezitenin Kesin Tedavisi Cerrahi Tedavidir

Obezite

Obezite ya da halk arasında bilinen adıyla aşırı şişmanlık, vücutta fazla miktarda yağ birikmesi ile ortaya çıkan bir sağlık sorunudur. Dünya Sağlık Örgütü tarafından, mutlaka tedavi edilmesi gereken hastalık olarak ifade edilen, ölüm nedenleri arasında tüm dünyada ilk sırada gösterilen şişmanlık hastalığıdır.

VÜCUT KİTLE İNDEKSİ (VKİ): Kilogram cinsinden vücut ağırlığının, metre cinsinden boyun karesine bölünmesi sonucu elde edilen rakamdır. Lütfen yandaki VÜCUT KİTLE İNDEKSİ HESAPLAMA düğmesini tıkladıktan sonra açılan pencerede önce boyunuzu sonra kilonuzu belirleyerek, VKİ sütunundaki değeri okuyun.

 

VÜCUT KİTLE İNDEKSİ (VKİ) 

25'e kadarNORMAL                  

25'ten 30'a kadarKİLOLU

30-40 arası OBEZ

40'ın üstüAŞIRI OBEZ 


OBEZİTENİN CERRAHİ TEDAVİSİ

Obezite cerrahisi beden kitle indeksi 35 ve üzeri olan, uzman denetiminde tıbbi beslenme, egzersiz ve medikal tedavi gibi yöntemlerlezayıflayamayan hastalara önerilmektedir. Bunun yanında beden kitle indeksi 30 üzerinde olan, yüksek tansiyon, diyabet, uyku apnesi gibi hastanın yaşam kalitesini ve süresini etkileyen hastalara önerilmektedir. Hangi ameliyatın uygun olduğu çeşitli muayene ve tetkikler sonucunda belirlenir. 

Zayıflama ameliyatlarının hedefi; ideal ağırlığın üstünde kalan kiloların yarıdan fazlasının iki yıl içerisinde kaybedilmesidir, fakat birçok hastamiz 6 ay gibi bir sürede ideal kilosuna ulaşmaktadır.

Uyguladığım Yöntemler;

  • Gastrik Sleeve (Tüp Mide)

  • Gastrik By-Pass 

  • Mide Balonu Uygulaması

Op.Dr.Bilgehan Çağdaş Sonbahar obezite nin cerrahi tedavisinde, tüp mide ameliyatı ve mide balonu ile zayıflama konusunda oldukça tecrübelidir, aynı zamanda reflü hastalığının cerrahi tedavisinde tecrübe sahibidir, ameliyatlarını Ankara'da yapmaktadır.                                                                                       

                                                                                                                   YASAL UYARI

Bu site, genel cerrahi uzmanlık alanını ilgilendiren konularda, sağlıkçı olmayanlara yönelik genel bilgilendirme amacı taşıyan özet metinler içerir.Yazılar,tıbbi terimlerin kullanımından özellikle kaçınılarak mümkün olduğunca anlaşılır gündelik bir dille kaleme alınmıştır.Eğitim materyali olarak kullanımı önerilmez.Sitede yer alan metinler, tıbbi tanı ve tedavi niteliği taşımaz.Bilgilendirme metinlerine dayanılarak yapılacak uygulamalardan site sorumlu tutulamaz.Her hakkı saklıdır.