• Op.Dr.Bilgehan Cagdas Sonbahar

Mide balonu uygulaması sonrası nasıl beslenilir.

En son güncellendiği tarih: 5 Ağu 2019

Mide balonu sonrası beslenme düzeninde en önemli dönem ilk 1 aylık süreyi içermekte ve bu bir ayın ilk bir haftası önem arz etmektedir.

Balon uygulamasından sonra olumlu sonuçlar hastanın diyet uyumuna ve bu dönemde düzenli diyetisyen takibine alınmasına bağlıdır.


Balon takılma işlemi sonrası midenizin balona alışana kadar yani ilk 1 hafta beslenme şekli;

Süt  rahatsız ediyorsa, soya sütü, laktozsuz süt, yoğurt, ayran, probiyotik süt ürünleri ( kefir, probiyotik yoğurtlar vb.) tüketilebilir.

Pişmiş sütlü, yoğurtlu besinler diyete eklenebilir (Yoğurt çorba, Yayla çorba, Sütlü tatlılar vb.).

3. günden sonra;

-  Kahvaltıya peynir ve yumurta eklenebilir.

-  Sebze pürelerini tüketilebilir. Çiğ sebzeler ve gaz yapıcı besinler tüketilmemelidir. (Karnabahar, brokoli, lahana, pırasa, soğan, sarımsak, turp vb.)


 -  Meyve pürelerine tüketilebilir. Glisemik indeksi yüksek ve midede ekşime  yapan meyveler diyetten çıkarılmalıdır. (Kavun, karpuz, portakal, üzüm vb.)

 -  Gazlı içecekler tüketilmemelidir. Açık çay, kafeinsiz kahve tüketilebilir.

 -  Kurubaklagiller tüketilmemelidir. (Kurufasulye, barbunya, nohut, mercimek, bakla, bulgur  pilavı vb.)

 -  Mide suyunu bastırmak (ekşimeyi azaltmak) için ara öğünlerde 1 çay bardağı leblebi ya da ekmek içi tüketilebilir.


1. haftadan sonra diyet uzmanımızın kontrollerinde hastalarımızın kendisine özel diyetler hazırlamaktayız.Mide balonu fiyatları, mide balonu işlemi, mide botoksu, mide küçültme ameliyatı için bize telefon ile ulaşınız.

11 görüntüleme0 yorum

Op.Dr.Bilgehan Çağdaş Sonbahar obezite nin cerrahi tedavisinde, tüp mide ameliyatı ve mide balonu ile zayıflama konusunda oldukça tecrübelidir, aynı zamanda reflü hastalığının cerrahi tedavisinde tecrübe sahibidir, ameliyatlarını Ankara'da yapmaktadır.                                                                                       

                                                                                                                   YASAL UYARI

Bu site, genel cerrahi uzmanlık alanını ilgilendiren konularda, sağlıkçı olmayanlara yönelik genel bilgilendirme amacı taşıyan özet metinler içerir.Yazılar,tıbbi terimlerin kullanımından özellikle kaçınılarak mümkün olduğunca anlaşılır gündelik bir dille kaleme alınmıştır.Eğitim materyali olarak kullanımı önerilmez.Sitede yer alan metinler, tıbbi tanı ve tedavi niteliği taşımaz.Bilgilendirme metinlerine dayanılarak yapılacak uygulamalardan site sorumlu tutulamaz.Her hakkı saklıdır.