Reflünün Cerrahi Tedavisi

Mide Fıtığının Ameliyat Görüntüsü

Mide Fıtığının Ameliyat Görüntüsü

Reflü Nasıl Bir Hastalıktır

Reflü olarak bilinen hastalığın tam adı Gastro-Özefajiyal Reflü Hastalığıdır (GÖRH). Mide asidinin yemek borusuna (özefagusa) geri kaçması sebebiyle oluşan kronik bir hastalıktır. Yemek borusuna kaçan asit reflü belirti ve bulgularına yol açar.

En tipik belirtileri göğüste yanma hissi ve ağza acı su gelmesidir.

 

Kime Reflü Ameliyatı Yapalım?
 

Hemen her gün göğüste yanma ve ağza acı su gelmesi gibi yakınmaları olan;

  • Endoskopide yemek borusu iltihabı (özefajit) veya mide fıtığı saptanan

  • Uzun süredir ilaç kullanan ve ilaca bağımlı halde olan hastalar için uygun tedavi yöntemi ameliyattır.

 

Reflü Ameliyatı olarak bir çok ameliyat tekniği tanımlanmıştır. Hastalarıma sıklıkla Laparoskopik Nissen Fundoplikasyonu ve Laparoskopik Toupe Fundoplikasyonu Yapmaktayım.

Op.Dr.Bilgehan Çağdaş Sonbahar obezite nin cerrahi tedavisinde, tüp mide ameliyatı ve mide balonu ile zayıflama konusunda oldukça tecrübelidir, aynı zamanda reflü hastalığının cerrahi tedavisinde tecrübe sahibidir, ameliyatlarını Ankara'da yapmaktadır.                                                                                       

                                                                                                                   YASAL UYARI

Bu site, genel cerrahi uzmanlık alanını ilgilendiren konularda, sağlıkçı olmayanlara yönelik genel bilgilendirme amacı taşıyan özet metinler içerir.Yazılar,tıbbi terimlerin kullanımından özellikle kaçınılarak mümkün olduğunca anlaşılır gündelik bir dille kaleme alınmıştır.Eğitim materyali olarak kullanımı önerilmez.Sitede yer alan metinler, tıbbi tanı ve tedavi niteliği taşımaz.Bilgilendirme metinlerine dayanılarak yapılacak uygulamalardan site sorumlu tutulamaz.Her hakkı saklıdır.